Za kolik v novém roce pořídíte rybářský lístek nebo povolenku?

S poctivostí nejdál dojdeš. To platí i v rybářském cechu. A tak všichni ti, kdo chtějí lovit na svazových vodách musí mít podle zákona vyřízenou povolenku a rybářský lístek. Cena se odvíjí od doby platnosti a pohybuje se třeba v případě rybářského lístku od 100 až po 1000 korun.

Novinka loňského roku, lístek na dobu neurčitou

Za tisícovku už dnes pořídíte lístek na dobu neurčitou, který se tak aktivnímu rybáři určitě vyplatí. Jde o jednu z novinek loňského roku 2017. Vedle lístku na dobu neurčitou byl na jaře zaveden i krátkodobý rybářský lístek. Ten platí na dobu 30 dní a je tak určen především pro rekreační rybáře, kteří chtějí u vody strávit rybařením jen pár dní v roce. 

Aby byl rybáři tento krátkodobý lístek vydán, musí zaplatit nově také poplatek ve výši 200 korun. Vydávají se ale bez složení rybářských zkoušek, a tak neopravňují k tomu, aby na jeho základě byl později vydán lístek dlouhodobý. Celkové znění novely zákona, která vydávání rybářských lístků upravuje si můžete prostudovat například tady.

Speciální výhodné ceny pak mají i mladí rybáři, kterým ještě nebylo 15 let. Celkový ceník, kde najdete ceny rybářských lístků zase můžete zkontrolovat zde.

Opakování matka moudrosti

A tak si zopakujme některé základní informace. Každý rybář, který provádí lov v revíru, je ze zákona povinen mít u sebe rybářský lístek. Lístky vydává obec s rozšířenou působností podle místa bydliště žadatele. Rybářský svaz na svých stránkách odkazuje na vzor žádosti. Pokud s rybařením tedy teprve plánujete začít, žádost si můžete stáhnout zde. Lístky se vydávají na dobu 30 dní, 1, 3, 10 let nebo na dobu neurčitou ode dne vydání dokumentu.

Vydání rybářského lístku má ale pár podmínek. Žadatel o nový lístek se musí prokázat dřívějším rybářským lístkem nebo osvědčením o získané kvalifikaci pro vydání prvního rybářského lístku. To platí jak pro našince, tak také samozřejmě pro cizince. Osvědčení o kvalifikaci mohou vydávat všechny pobočné spolky rybářského svazu.

A co povolenka?

Povolenka je až dalším krokem. Už jste vyřídili všechno potřebné papírování. Jste právoplatným držitelem rybářského lístku, a tak si můžete obstarat i povolenku, a to u místní organizace, ve které jste členem. Koupit si můžete povolenku na pstruhové i mimopstruhové revíry. Existuje množství druhů a i ceny povolenek se poměrně liší, a to jak podle doby, kterou plánujete u vody strávit, tak i podle oblasti. Na stránkách rybářského svazu najdete zpracovaný seznam oblastí s cenami povolenek jak pro členy rybářského svazu, tak pro nečleny.

Petru zdar do nového roku!

 

Posted on 06.01.2018 Články od vody 0 2036

Leave a CommentLeave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Poslední komentáře

Žádné komentáře

Hledat

Prohlédnuto

Žádné produkty

Menu